Дія Податкового кодексу викликала скорочення кількості фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування. Тільки в першому кварталі знялися з обліку на 57% більше фізосіб-СПД, ніж на початку 2010 року, а відкрити бізнес зважилися на 30% менше громадян. Експерти очікують, що до кінця року кількість ліквідованих СПД зросте з нинішніх 57 тисяч до 300 тисяч.
Як повідомляє “КоммерсантЪ-Украина”, в Державній податковій службі (ДПС) підрахували, що в першому кварталі 2011 року кількість фізичних осіб-підприємців, що припинили діяльність у порівнянні з січнем—березнем 2010 року зросло до 56,6 тисячі. Відкрити бізнес з початку року зважилися 44 000 платників (-30%), тоді як роком раніше — 62,6 тисячі. За інформацією видання, такі дані містяться в листі ДПС від 11 квітня на депутатський запит Святослава Олійника (позафракційний).
У результаті рік тому чистий приріст склав 26,7 тисячі фізосіб-СПД, а в поточному році кількість фізосіб-платників єдиного податку скоротилася на 12,6 тисячі.
Раніше заступник голови податкової служби Олександр Клименко зазначав, що припинить свою діяльність лише бізнес, який, перебуваючи на спрощеній системі, був задіяний у схемах мінімізації податків. З 1,1 мільйона “єдинників” тільки 400 тисяч фізосіб-СПД мають договірні відносини з юридичними особами, які перебувають на загальній системі оподаткування. Витрати на купівлю товарів, робіт і послуг у таких “єдинників” з 1 квітня заборонено включати до валових витрат. “Є підстави стверджувати, що 170 тисяч з них насправді є найманими працівниками та зареєстровані платниками єдиного податку тільки з метою економії витрат роботодавців”, — заявляв Клименко.
Експерти вважають, що саме Податковий кодекс, ключові норми якого набули чинності 1 січня та 1 квітня, сприяв скороченню кількості підприємців. Зазначена вище норма про обмеження включення до валових витрат витрат на операції з “єдиноподатниками” спонукала частина бізнесменів піти з ринку, вважає секретар Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський. “Посилення фіскального навантаження на підприємців, зокрема, за рахунок сплати єдиного соціального внеску, і надалі сприятиме погіршенню ситуації”, — вважає він.
Виконуючий обов’язки голови Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств В’ячеслав Биковець вважає, що тенденція до скорочення кількості “єдинників” збережеться до кінця року, якщо уряд не піде на компроміс з бізнесом і не внесе обіцяні поправки до Податкового кодексу, що стосуються спрощеної системи. За оцінками експертів, до кінця року кількість приватних підприємців, що припинили діяльність, складе 250-300 тисяч. “Не думаю, що всі 400 тисяч підприємців, які мали відносини з юридичними особами, перейдуть на загальну систему оподаткування”, — вважає Биковець.
Джерело: timer-ua.com